BREZPLAČNO!

KDAJ IN KJE

30. 3. 2018 / 19:00 / CID Ptuj

Dogodek je potekel

Otvoritev razstave Kultura poniževanja

V Sloveniji zaznavamo vedno večje stiske in negativne posledice, o katerih pričajo mladi zaradi različnih pritiskov in oblik nasilja, ki jih doživljajo s strani svojih vrstnikov. Vrstniško nasilje se kaže v obliki negativnih opazk in šal na račun mlade osebe, izključevanja iz vrstniških skupin, ustrahovanja, izsiljevanja za denar ali druge usluge, nedopuščanja osebi, da spregovori, fizičnega nasilja, kot je porivanje ob steno, prisilno zapiranje v sanitarije, pretepanje, zasledovanje … Zelo pogosta oblika pa je tudi zasramovanje preko družbenih omrežij, objavljanje fotografij žrtve in mnogo drugih oblik.

V društvu Parada ponosa so v letu 2017 izvedli obsežno raziskavo med mladimi LGBTIQ+ osebami v Sloveniji, starimi med 16 in 30 let. In pokazalo se je, da je prav za LGBTIQ+ mlade šola, žal, eno od najbolj travmatičnih okolij, kjer doživljajo nasilje. Zavedamo se, da je vrstniško nasilje – bullying – postalo zelo razširjena oblika nasilja, s katero živi kot žrtev ali nemi opazovalec velika večina slovenske mladine.

Z namenom osveščanja mladih o negativnih posledicah vrstniškega nasilja ter opolnomočenja tistih, ki sami niso žrtve, vendar imajo možnost pomagati sošolcu ali sošolki v stiski, vas vabimo k ogledu razstave »Kultura poniževanja«.

Umetniška dela, ki bodo razstavljena, so delo mladih artivistov Antonija Karadzoskega in Daniela Arzole, ki uporabljata plakate kot orodje za prenos in prikaz lastne izkušnje nasilja in diskriminacije zaradi spolne usmerjenosti širšemu občinstvu. Umetnost je univerzalno sredstvo komunikacije, ki jo doživljamo čustveno, intimno, in je odlično orodje, ki spodbuja družbene spremembe v širši javnosti in daje moč izražanja osebam, ki so izpostavljene različnim oblikam diskriminacije in ustrahovanja. Odprtje razstave bo spremljala osebna izpoved osebe, ki je bila soočena z vrstniškim nasiljem na podlagi spolne usmerjenosti in/ali spolne identitete.

Antonij Karadzoske: »Sedaj previjmo zgodbo nekoliko naprej. Star sem 20 let in živim v Skopju, a nadlegovanje se nadaljuje. Tokrat je moj ustrahovalec družba. Življenje v prostoru, kjer te ne sprejmejo takšnega, kot si, je neznosno. Od trenutka, ko sem sprejel samega sebe, sem vedel, da moram pustiti vse za seboj, zapustiti moram to, kar sem do nedavno klical svoj dom, zapustiti ga moram takoj.« In spoznal se je z »artivizmom«, tj. socialnim aktivizmom, ki določeno tematiko obravnava s pomočjo umetnosti (angl. art). Z nadaljnjim preučevanjem te panoge je spoznal artivista in aktivista iz Venezuele, Daniela Arzola, ki je ustvaril kampanjo za boj proti homofobiji »Jaz nisem tarča posmeha« (angl. I am not a Joke). Prav Daniel ga je navdihnil in spodbudil, da se tudi sam začne izražati skozi umetnost in ozaveščati. Razstava bo odprta do 30. aprila 2018. Krajši opis: V Sloveniji zaznavamo vedno večje stiske in negativne posledice, o katerih pričajo mladi zaradi različnih pritiskov in oblik nasilja, ki jih doživljajo s strani svojih vrstnikov. Vrstniško nasilje se kaže v obliki negativnih opazk in šal na račun mlade osebe, izključevanja iz vrstniških skupin, ustrahovanja, izsiljevanja za denar ali druge usluge, nedopuščanja osebi, da spregovori, fizičnega nasilja … Zelo pogosta oblika pa je tudi zasramovanje preko družbenih omrežij, objavljanje fotografij žrtve in mnogo drugih oblik. V društvu Parada ponosa so v letu 2017 izvedli obsežno raziskavo, ki je pokazala, da je za LGBTIQ+ mlade šola žal eno najbolj travmatičnih okolij, kjer doživljajo nasilje. Z namenom osveščanja mladih o negativnih posledicah vrstniškega nasilja ter opolnomočenja tistih, ki sami niso žrtve, vendar imajo možnost pomagati sošolcu ali sošolki v stiski, vas vabimo k ogledu razstave »Kultura poniževanja«. Umetniška dela, ki bodo razstavljena, so delo mladih artivistov Antonija Karadzoskega in Daniela Arzole, ki uporabljata plakate kot orodje za prenos in prikaz lastne izkušnje nasilja in diskriminacije zaradi spolne usmerjenosti širšemu občinstvu. Odprtje razstave bo spremljala osebna izpoved osebe, ki je bila soočena z vrstniškim nasiljem na podlagi spolne usmerjenosti in/ali spolne identitete.

Razstava bo odprta do 30. aprila 2018.